O królikach z agroturystyki w Brzozie

0 Flares 0 Flares ×

Liczba ich olbrzymia, bo aż 123. Wszystkie wymagające leczenia :(

Niestety jeden, mimo pomocy pani weterynarz odszedł w trakcie interwencji.

„Sekcja pierwszego królika (tego, o życie którego obecna z nami lek. wet. walczyła podczas samej interwencji) wykazała krwotoczne zapalenie tchawicy i płuc oraz kokcydiozę. Próbki z płuc zostały pobrane do posiewu (podejrzenie pasterelli albo innej bakterii).”

Trzech królików nie dało się uratować.

Bezpośrednią przyczyną śmierci było…koszmarne zarobaczenie: kokcydioza, nicienie oraz owsiki.

U drugiego krwotoczne zapalenie płuc.

Już dzisiaj w rozmowie przeprowadzonej z lekarzem (biegłym) z Zakładu Higieny Weterynaryjnej usłyszałam, że wszystko wskazuje na to, że ten krwotoczny stan zapalny płuc i tchawicy może być efektem infekcji wirusowej, a e. coli to dodatkowy czynnik wikłający (bakteryjny). Przed chwilą w rozmowie z doktorem usłyszałam to po raz drugi. 4 sekcje zwłok – 3 przypadki krwotocznego zapalenia płuc. To oznacza, że mamy do czynienia z pandemią zapalenia płuc, wywołaną najprawdopodobniej przez niezidentyfikowany wirus i u każdego królika, u którego stwierdziliśmy stan zapalny tchawicy możemy mieć do czynienia z uszkodzeniem płuc. Dlaczego podczas osłuchiwania nie da się tego stwierdzić? Ponieważ choroba ma przebieg ostry, a nie przewlekły, a jej jedynym objawem jest nagłe, bardzo silne osłabienie – organizm nie walczy, poddaje się. Ważne jest też to, że u części królików – szczególnie u tych 3-4 miesięcznych widoczne jest dość wyraźne niedożywienie, które może być związane z wyniszczeniem organizmu przez chorobę.


http://www.azyl.vot.pl/2016/08/wtorek-30-08-2016-r/

Lista przypadłości królików jest długa: kokcydioza, zapalenie tchawicy i płuc, zarobaczenie (rzadko spotykane u królików nicienie i owsiki). U trzech królików stwierdzono encephalitozoonozę.

Wyniki posiewu z próbek pobranych od królików, których sekcja wykonywana była w Bydgoszczy, wykazały Escherichię Coli, czyli mamy do czynienia z kolibakteriozą królików. Ta bakteryjna choroba najczęściej atakuje króliki młode, odstawione od matek zbyt wcześnie. Na nieszczęście maluchów, chorobę często wyzwala i potęguje kokcydioza, na którą również cierpią.

Żywe, chore zabawki…


https://www.facebook.com/AzylDlaKrolikow/photos/a.425374404203482.96410.417179951689594/1141480415926207/?type=3&theater

Swen

U królików występują urazy mechaniczne.

Barcelona nie ma lewej ściany przedsionka pochwy, przez co narażona jest na ciągłe infekcje wstępujące dróg moczowych i płciowych. W tym przypadku konieczny jest na pewno szybki zabieg kastracji, który może zminimalizować ryzyko takich infekcji plus ewentualna plastyka.

U jednego z królików na skutek kompresji kręgu lędźwiowego i krzyżowego pojawił się paraliż.

O życie i zdrowie królików z agroturystyki wolontariusze i doktor toczą zaciętą walkę.

Samo podawanie leków zajmuje kilka godzin.

Do ratowania królików dołączyli darczyńcy, bez których takiej możliwości nie byłoby.

Wspaniały odzew ludzi wrażliwych i dobrych.

Na pomagam.pl wpłynęło ponad 7000 zł (
https://pomagam.pl/123_kroliki/
) , napływają dary rzeczowe. Zgłaszają się osoby chętne do pomocy.

U Larsa i Tildy, królików odebranych w ciężkim stanie, nastąpił przełom :)

Azylantów można wspomóc poprzez:

domy tymczasowe, ( fundacja@azyl.torun.pl )

wolontariat,

darowizny pieniężne i rzeczowe.

Adres Azylu

Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt
ul. Przybyszewskiego 3
87-100 Toruń

**

Konto Bankowe

Fundacja Azyl dla Królików
ul. Makowa 13, 87-148 Łysomice

Przelewy krajowe:
PKO Bank Polski SA 72 1440 1387 0000 0000 1533 1348
(z dopiskiem w tytule przelewu: Darowizna dla Azylu dla Królików)

Przelewy z banków zagranicznych:
SWIFT: BPKOPLPW
IBAN: PL72 1440 1387 0000 0000 1533 1348

**

Króliki z agroturystyki to króliki młode, nasuwa się pytanie  – ile królików do momentu interwencji odeszło w cierpieniach, będąc żywą, chorą, przestraszoną zabawką i maszynką do zarabiania :(

 

 

 

The following two tabs change content below.
Choć jestem mieszkanką Łodzi to mój blog poświęcony jest Azylowi dla królików w Toruniu -pierwszej placówce schroniskowo – leczniczo – adopcyjnej, która funkcjonuje dzięki wolontariuszom i darczyńcom. http://www.azyl.torun.pl/ Prywatnie jestem opiekunką zwierzaków, które kiedyś były w potrzebie -dwóch suk, dwóch królików i jednej kotki. Dlaczego piszę o królikach? Niestety jest wiele króliczych tragedii, a jeszcze wciąż mało się o nich mówi i wie.

Ostatnie wpisy autor (zobacz wszystkie)