O podłych króliczych choróbskach

0 Flares 0 Flares ×

Myksomatoza

Co powoduje myksomatozę?

Myksomatoza jest wirusową chorobą królików. Ten rodzaj wirusa (pox virus) najlepiej rozwija się w skórze.

Objawy myksomatozy

Pierwszym objawem choroby jest obrzęk (nabrzmiały, wodnisty) w okolicach głowy i pyska. Klasycznym objawem sa również „śpiące oczy” i spuchnięte wargi, małe obrzęki we wnętrzu uszu i w okolicach genitaliów i odbytu. W ciagu dnia lub dwóch opuchlizna może być tak poważna, że może doprowadzić do ślepoty i zniekształceń w okolicach pyska, warg, uszu i nosa.

Skąd pochodzi myksomatoza?

Pierwotnie myksomatoza została przeniesiona z Brazylii (gdzie po raz pierwszy została odkryta w latach trzydziestych) do Australii w latach pięćdziesiątych w celu kontrolowania nadmiernie rozrośniętej populacji królików, które, przywiezione
z Europy i z braku naturalnych wrogów, nadmiernie sie rozmnożyły w Australii, zagrażając pastwiskom wykorzystywanym do wypasu owiec. W Brazylii tamtejsze króliki (sylvilagus) są tylko w niewielkim stopniu nękane tą chorobą, jednak w Australii choroba przyniosła obfite żniwo, redukując populację tamtejszych królików.

Jak choroba dotarła do Europy?

Choroba została przewieziona z Australii przez francuskiego lekarza, dr A.Delille, który w ten sposób miał nadzieję kontrolować populację królików w swojej wiejskiej posiadłości w okolicach Paryża. Choroba szybko rozprzestrzeniła się wśród dzikich królików we Francji, Wielkiej Brytanii i w innych krajach. Wydaje się, ze przyczynić sie do tego mogły działania farmerów liczących na zredukowanie szkodzących królików w okolicach swoich farm.

Rozprzestrzenianie się choroby

Choroba jest przenoszona przez owady pijące krew. Pasożyty przenoszące chorobę to pchły i komary. Króliki nie przenoszą na siebie nawzajem choroby, jeśli są trzymane razem – potrzebne są do tego właśnie pasożyty. Wirus myksomatozy może pozostawać żywy w organizmie pcheł przez wiele miesięcy, co prawdopodobnie jest przyczyną „przeżywania” choroby z roku na rok, w tym zimy.
Kiedy zarażona pchła lub komar ugryzie królika, niewielka ilość żywego wirusa przenoszona jest na skórę królika, kiedy owad ssie krew. W ciągu kilku dni wirus przenika do lokalnego układu limfatycznego i przechodzi do krwi, co pozwala wirusowi rozprzestrzenić się do wielu miejsc.

Czy wszystkie zarażone króliki umierają?

Nie wszystkie zarażone króliki umierają. Chociaż ozdrowienie jest rzadkie wśród dzikich królików (prawdopodobnie mniej niż 10% przeżywa), to dzięki intensywnej opiece domowe króliki maja większe szanse na ozdrowienie.
Trzeba jednak ostrzec, ze myksomatoza jest choroba przewlekłą i wychodzenie z chorobymoże potrwać tygodnie albo nawet miesiące, po których mogą pozostać rany, zniekształcenia i blizny.

Źródło: www.uszata.com

Straszne, że dr A.Delille – lekarz :( był dumny, że braciom mniejszym „zafundował” broń biologiczną.

Wiele królików z myksomatozą trafiło do Azylu.

Wielu udało się pomóc, dla innych przynieść ulgę …


http://torunskie-kroliki.blog.pl/2012/01/07/kroliczki-chore-na-myxomatoze/


http://torunskie-kroliki.blog.pl/2012/01/15/hospicjum-dla-bezdomnych-kotow-w-toruniu/

Króliki z myksomatozą poszczepienną.
Według mnie, a jestem laikiem, albo dawka była źle dobrana, albo stan zdrowia królików absolutnie nie pozwalał na szczepienie.

Rineja

Mosiniaczki


http://torunskie-kroliki.blog.pl/?s=interwencja+w+mosinie

**

Encephalitozoonoza u królików

Encephalitozoonoza (inna nazwa tej choroby to encefalozoonoza) jest jedną z chorób układu nerwowego u królików. Wywoływana jest przez pasożytniczego pierwotniaka Encephalitozoonozon cuniculi. Zarażonych tym pasożytem jest około 80% królików, jednak nie u wszystkich rozwija się choroba.

Do zarażenia dochodzi najczęściej przez kontakt z kałem lub moczem chorego zwierzęcia, pasożyt może też przedostać się do organizmu młodego królika wraz z mlekiem matki lub przez łożysko. Zazwyczaj zarażenie ma miejsce, gdy następuje spadek odporności zwierzęcia. Pasożyt namnaża się wówczas w komórkach organizmu (m. in. w mózgu i nerkach).

Objawy

Objawy charakterystyczne dla encephalitozoonozy to:

- kręcz szyi (skręcenie głowy w jedną stronę)
- niezborność ruchów
- trudności w utrzymaniu postawy stojącej
- królik leżąc na plecach z wygiętą nienaturalnie głową ma problemy z pobieraniem pożywienia
- porażenie kończyn
- objawy padaczkowe
- rozszerzenie źrenic
- jeśli zostały uszkodzone nerki: zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu

Leczenie

Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, mogące świadczyć o encephalitozoonozie, natychmiast udajmy się z królikiem do lekarza weterynarii. Leczenie tej choroby może trwać dość długo, zazwyczaj około miesiąca. Jednak nawet, gdy objawy się cofną i królik wyzdrowieje, może być do końca życia nosicielem. Zdarzają się także nawroty choroby.

Leczenie polega przede wszystkim na codziennym podawaniu leków i na ścisłej współpracy właściciela z lekarzem. Przy leczeniu encephalitozoonozy stosuje się przede wszystkim duże dawki leków sterydowych oraz sulfonamidów. Lekarz wdraża również antybiotykoterapię. Ponadto, choremu królikowi powinno podawać się witaminy z grupy B.

Źródło:
http://www.vetopedia.pl

Batacik, który jako królicze dziecko trafił do Azylu chory i odpukać pięknie z tego wyszedł.

Inari, która na skutek choroby straciła wzrok i dzielnie przystosowuje się do nowej sytuacji.

Dymka, która trafiła do Azylu z przewlekłą ecuniculi

The following two tabs change content below.
Choć jestem mieszkanką Łodzi to mój blog poświęcony jest Azylowi dla królików w Toruniu -pierwszej placówce schroniskowo – leczniczo – adopcyjnej, która funkcjonuje dzięki wolontariuszom i darczyńcom. http://www.azyl.torun.pl/ Prywatnie jestem opiekunką zwierzaków, które kiedyś były w potrzebie -dwóch suk, dwóch królików i jednej kotki. Dlaczego piszę o królikach? Niestety jest wiele króliczych tragedii, a jeszcze wciąż mało się o nich mówi i wie.

Ostatnie wpisy autor (zobacz wszystkie)